19 czerwca 2026 r. w Tarnawcach-Leoncinie odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca bohaterską postawę Rodziny Stanisława i Franciszki Kurpielów, która podczas II Wojny Światowej, z narażeniem życia, ratowała Żydów przed zagładą.
Historia rodziny Kurpielów jest nierozerwalnie związana z historią naszej gminy i dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej. W czasie okupacji, gdy za pomoc osobom prześladowanym groziła kara śmierci, dom Kurpielów stał się miejscem schronienia i nadziei. Ich postawa była świadectwem niezwykłej odwagi oraz wierności wartościom, które w tamtych czasach poddawano najcięższej próbie. Dziś, wspominając ich losy, przywracamy pamięć nie tylko o samych Kurpielach, ale także o wszystkich mieszkańcach regionu, którzy w obliczu terroru potrafili przeciwstawić się obojętności i nieść pomoc potrzebującym.
Wydarzenie miało miejsce przy symbolicznym miejscu pamięci, gdzie zgromadzili się przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, lokalna społeczność oraz zaproszeni goście: wojewoda podkarpacki pan Tomasz Lorenc, ksiądz biskup Krzysztof Chudzio, radny sejmiku województwa podkarpackiego pan Mirosław Majkowki, starosta przemyski pan Jan Janusz, sekretarz gminy Krasiczyn Pani Monika Kozak, skarbnik gminy Krasiczyn pani Ewa Prokopska, radni gminy Krasiczyn, redaktor naczelny Życia Podkarpackiego pan Artur Wilgucki, dyrektor Radia FARA ksiądz Andrzej Bienia, przedstawiciel 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej major Paweł Golik, przedstawiciel I Batalionu Czołgów w Żurawicy porucznik Radosław Wojtasiewicz, przedstawiciel 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu porucznik Łukasz Ławrynowicz, proboszcz parafii pw. Św. Marcina w Krasiczynie ksiądz Tomasz Podolak, proboszcz parafii pw. Św. Aniołów w Tarnawcach ksiądz Jan Bator, proboszcz parafii w Nizinach ksiądz Marcin Kapłon, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie pan Marek Kuźmiek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach pani Alicja Kocik, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasiczynie pan Witold Kazienko, sołtysi z gminy Krasiczyn, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy gminy.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą polową, której przewodniczył ks. bp. Krzysztof Chudzio a homilię wygłosił ksiądz Marcin Kapłon. Po liturgii głos zabrał gospodarz gminy pan Krzysztof Dobrowolski, który podkreślił bohaterską postawę Rodziny Kurpielów, którzy w najtrudniejszych czasach potrafili zachować człowieczeństwo, dając nam lekcję odwagi i miłości i że ich przykład zobowiązuje nas, abyśmy budowali wspólnotę opartą na szacunku, solidarności i trosce o siebie. Głos zabrali również zaproszeni goście: wojewoda podkarpacki pan Tomasz Lorenc, radny sejmiku województwa podkarpackiego pan Mirosław Majkowki oraz starosta przemyski pan Jan Janusz. Został również odczytany list od pana Marka Kuchcińskiego Posła na Sejm RP. Po przemówieniach miał miejsce Apel Pamięci odczytany przez oficera Wojska Polskiego porucznika Piotra Wiśniewskiego, następnie salwa honorowa oraz złożenie kwiatów przy miejscu pamięci. W uroczystości wzięła udział kompania honorowa pod dowództwem podporucznika Witolda Furgały, wystawiona przez 20 Przemyską Brygadę Obrony Terytorialnej. Po uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnawcach oraz przez mieszkanki Dybawki i Tarnawiec.
Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Krasiczyn, Gminna Biblioteka Publiczna w Krasiczynie, Parafia pw. Św. Marcina w Krasiczynie, Rektorat w Tarnawcach oraz Sołectwo Tarnawce przy wsparciu Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasiczynie.






