„Nasza Niepodległa” piknik patriotyczny na 100-lecie Odzyskania Niepodległości - Krasiczyn 2018.
15-16 wrzesień w Gminie Krasiczyn upłynął pod znakiem Patriotyzmu z uwagi na zorganizowany Piknik patriotyczny „Nasza Niepodległa” dofinansowany ze środków programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Organizatorem pikniku był Gminny Ośrodek Kultury w Krasiczynie a partnerami Gmina Krasiczyn i Fundacja Pro Arte Et. Historia - Krasiczyn.
W sobotę 15 września organizator zaprosił mieszkańców Gminy do wzięcia udziału w grze terenowej.
W grze udział wzięło 12 osób tworzące 4 zespoły. Każda grupa otrzymała kartę gry oraz mapę z zaznaczonymi dziewięcioma punktami, które uczestnicy musieli odnaleźć. Kolejność odwiedzania punktów była dowolna z wyjątkiem pierwszego wylosowanego przez grupę miejsca.
Zadnia sprawdzały nie tylko wiedzę dotyczącą lokalnej historii i Państwa Polskiego, ale także topografię terenu i umiejętność czytania map. Nie zabrakło zadań sprawnościowych np. uczestnicy mieli zagrać w kręgle, obiec dąb Kardynała Sapiehy, biegnąć od pomnika do „Karczmy nad Sanem”. Niektóre zadania były ukryte w fiolkach, inne zaś zawodnicy otrzymywali od wolontariuszy przebranych w historyczne stroje, ustawionych w poszczególnych punktach gry. Potwierdzeniem wykonania zadań były przybite pieczątki.
Gra terenowa miała na celu nauczyć osoby biorące w niej udział współpracy ze sobą, zdrowej rywalizacji, a poprzez zabawę poznanie lokalnej historii.
Żywa reakcja uczestników, ich uśmiech na twarzy dowodzi, że nietypowa lekcja historii połączona z zabawą, przeprowadzona na świeżym powietrzu okazała się doskonałym pomysłem.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w dniu Pikniku na Dziedzińcu Zamku w Krasiczynie.
Wszyscy uczestnicy gry terenowej otrzymali wartościowe nagrody, pamiątkowe koszulki i gadżety „Nasza Niepodległa”.
Oto wyniki :
I miejsce zajął zespół w składzie: Ewa Pankiewicz, Wiktoria Kurasz, Agnieszka Kubik
II miejsce zespół : Magdalena Zwolińska, Natalia Demkiewicz, Róża Koszykowska
III miejsce zespół : Klaudia Olszańska, Paulina Majchrowicz, Łukasz Pisarski
IV miejsce zespół: Katarzyna Ryś, Sylwia Ryś, Artur Kulak
16 września świętowanie rozpoczęliśmy Uroczystą Mszą Święta „Za Ojczyznę” na Dziedzińcu Krasiczyńskiego Zamku.
Bezpośrednio po Mszy Św. ok.300 osób ubranych na biało i czerwono, z biało czerwonymi kartonikami w ręku utworzyło „Żywią flagę”, obraz został uwieczniony nagraniem z dronu na tle naszego pięknego Zamku.
Każdy z uczestników Pikniku został udekorowany biało-czerwoną przypinką i poczęstowany „słodką krówką” w pamiątkowym opakowaniu.
Na estradzie mieliśmy okazję wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieciaków z Tęczowego Przedszkola, grupy młodszej z GOK-u, uczniów Szkół Podstawowych z Krasiczyna i Olszan.
Grupy taneczne z GOK zaprezentowały się w tańcach ludowych, tańcząc „Krakowiaka” i „Kujawiaka”.
Wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu był dla zebranych godzinny koncert zespołu wokalnego „Soul” z Sanoka pod dyrekcją p. Moniki Brewczak.
Na zakończenie pikniku z mocnym akcentem wystąpiła Orkiestra Wojskowa z solistkami klubu Garnizonowego z Rzeszowa.
Oprócz koncertów na estradzie dużo się też działo na placu piknikowym.
Uczestnicy mieli okazję bezpłatnie zwiedzać trasę turystyczną z przewodnikiem oraz obejrzeć wystawę z prelekcją nt. życia i działalności Kardynała Adam Sapiehy w komnatach zamkowych.
Swoje stoiska prezentowali też żołnierze z 1 B.Cz z Żurawicy , OHP Przemyśl i ZUS Przemyśl .
Była wystawa prac plastycznych i fotograficznych laureatów konkursów, ogłoszonych w ramach projektu „Nasza Niepodległa” wraz z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród .
W konkursie plastycznym laureatami zostali : I miejsce Patrycja Amarowicz, 2 ex miejsca Milena Lenecka i Alicja Polkowska, III miejsce Małgorzata Kubik, wyróżnienia otrzymały:
W konkursie fotograficznym laureatami zostali : I ex miejsce Klaudia Olszańska i Marta Kochanowicz, II miejsce Agnieszka Kubik, III miejsce
Na stoiskach kulinarnych swoje „Słodkości niepodległościowe” prezentowały Panie, które przystąpiły do konkursu. Ich pyszne i piękne arcydzieła były do czasu przejścia szanownego Jury, po czym zniknęły w okamgnieniu oblegane przez tłum smakoszy.
W konkursie kulinarnym wszyscy zostali docenieni przez Jury i każda z Pań otrzymała nagrodę rzeczową wartościowaną w zależności do przyznanego miejsca.
Dużą popularnością cieszyły się stoiska dla dzieci. Panie animatorki malowały dzieciom buzie w barwach biało-czerwonych.
Na warsztatach plastycznych dzieci chętnie wykonywały flagi, malowały orzełki czy inne patriotyczne symbole. Za aktywność i twórcze pomysły każdy dzieciak był nagradzany.
Cała impreza odbyła się w świetnej atmosferze. Piknik nie mógłby się odbyć bez zaangażowania i wsparcia, oprócz pracowników GOK-u również kilkunastu wolontariuszy, w tym przede wszystkim dziewczyn z zespołów GOK-u, uczniów SP Krasiczyn oraz Pań: Joli Buczyńskiej, Marty Kochanowicz i Beaty Bartkowiak.
Dziękujemy za już i do następnego razu. B. Zwolińska dyr. GOK